Ziemia

Sen – bez niego nie można żyć.

To fakt niezaprzeczalny – człowiek musi spać, by żyć. Nasz zegar biologiczny jest tak skonstruowany, by nocny sen był dla naszych organizmów najefektywniejszy. Wynika to z lat ewolucji, w nocy nie potrzebowaliśmy pracować, od wieków jest to dla większości ludzi czas odpoczynku.
Tylko nieliczni muszą czuwać w godzinach nocnych, co nie jest zresztą obojętne dla ich zdrowia…, ale to inny temat.

Melatonina pomaga zasnąć

W godzinach wieczornych (około 21.00) w naszym organizmie rozpoczyna się wydzielanie hormonu odpowiedzialnego za uczucie senności – melatoniny. Proces ten u zdrowej osoby trwa aż do rana (do około 7.30). Ponieważ organizm sam mówi nam, że w tym czasie należy położyć się do łóżka na kilka godzin – najlepiej na nie mniej niż 7,5 a nie więcej niż 9 – warto go słuchać.
  

sen_dlugosc_infografika

Jak dowiedzieć się ile snu potrzebujesz?

Najlepiej to przetestować! Kiedy masz wolne dni, na przykład podczas wakacji, sprawdź ile godzin śpisz, oczywiście jak już „odrobisz zaległości”. Każdy z nas ma bowiem nieco inne zapotrzebowanie na długość snu.

Polecamy materace Box Mistral.

To gdzie i na czym śpisz ma znaczenie dla Twojego wypoczynku. Należy zadbać o ciszę, ponieważ podczas snu pozostajemy wrażliwi na bodźce, które mogą zakłócić nam jego przebieg. Ważne jest także to, byśmy do snu układali się na właściwej podstawie – materac, na którym śpimy musi zapewniać naszemu ciału odpowiednie podparcie. Stosowana miękkość, elastyczność – wygoda, ale ze zdrowiem na pierwszym planie! Taki materac możemy Tobie zagwarantować.