Baner Wpisy2

Melatonina – silna jak steryd.

Zapraszamy na kolejną porcję informacji dotyczących melatoniny.
Dlaczego o tym mówimy? Oczywiście ze względu na jej wpływ na nasz sen i zdrowie. A to tematy, które dla Box Mistral są ważne.
Naukowcy porównują siłę działania melatoniny do sterydów (dr George Bentley z University of California w Berkeley – za: Focus.pl). Dlatego właśnie podkreślają, że melatonina nie powinna być uważana za panaceum, choć można ją bez problemu kupić w aptece. Wciąż badany jest wpływ tego hormonu na nasze organizmy i im więcej wiadomo, tym z większym respektem podchodzi się do tego tematu.

Melatonina i światło – zawsze w parze

Kilka czynników ma znaczenie dla naszego zdrowego snu.

  1. Po pierwsze – ilość wydzielanej melatoniny
    80 proc. tego hormonu wydziela się w nocy. To właśnie melatonina odpowiada za regulację i zmienność procesów biologicznych zachodzących w organizmie w rytmie dnia i nocy. Gdy ilość hormonu we krwi jest wystarczająca, zasypiamy bez problemu, nie wybudzamy się w środku nocy i wstajemy wypoczęci. Ilość melatoniny wytwarzanej w naszym organizmie zależy – między innymi – od tego, ile mamy lat.
  2. Po drugie – wiek
    Melatonina wykazuje bardzo charakterystyczny rytm wydzielania –z wysokimi stężeniami u dzieci, a od 30.- 40. roku życia obserwujemy wyraźny spadek, tak, że po 65.-70. roku życia prawie zanika rytm dobowy wydzielania melatoniny. Dlatego im jesteśmy starsi, tym mamy większe problemy z zasypianiem. Od stężenia melatoniny w surowicy krwi zależy regulacja rytmu okołodobowego.
  3. Po trzecie – naturalne światło
    Produkcję melatoniny zaburzają pochmurne i krótkie dni. Wówczas szyszynka zaczyna ją wydzielać już wczesnym popołudniem (zaraz po zachodzie słońca), a szczyt produkcji przypada ok. godziny 2 w nocy. I to prowadzi do problemów, ponieważ jesteśmy senni już popołudniu, a w nocy budzimy się zbyt wcześnie. Takie „złe spanie” prowadzi do zaburzeń, czasem nawet do poważnych chorób. Tak zwana „depresja zimowa” jest związana z niedostateczną ilością światła w ciągu dnia, co prowadzi do zaburzeń wydzielania melatoniny – zbyt wiele melatoniny o niewłaściwej porze.

Melatonina to bardzo ważny dla nas hormon. Lekarze dostrzegają jej znaczenie, ostrzegając jednocześnie, by nie leczyć bezsenności melatoniną na własną rękę. Nim sięgniemy po lek, warto porozmawiać ze specjalistą.
Co jeszcze możemy zrobić, by zredukować skutki niewłaściwej ilości melatoniny? O tym już wkrótce na stronach Box Mistral.

źródło informacji, źródło informacji