Baner Wpisy

Melatonina – hormon nocy.

Najefektywniejszy jest sen nocą – twierdzą specjaliści. Wieczorem (około 21.00) nasz organizm zaczyna wydzielać melatoninę – hormon odpowiedzialny za uczucie senności – proces ten trwa aż do rana (do około 7.30). To właśnie w tym czasie powinniśmy położyć się do łóżka na kilka godzin. Oczywiście – najlepiej na wygodnym i zdrowym materacu Box Mistral.

Czym właściwie jest melatonina?

W artykule M.Moraszczyk z miesięcznika „Zdrowie” czytamy:
„Melatonina to hormon, który produkuje szyszynka – wraz ze zmierzchem nakłania do snu, dlatego nazywana jest “hormonem nocy”. Melatonina to neuroprzekaźnik, na którego niedobór narażone są osoby zarywające noce, zwłaszcza siedzące do późna przy komputerze lub telewizorze, pracujące na zmiany, często zmieniające strefy czasowe.”

źródło informacji

W artykule Jana Stradowskiego z miesięcznika „Focus” dowiadujemy się natomiast, że:
„Szyszynka to skupisko komórek wielkości 5–8 mm, położone głęboko w mózgu – otrzymująca sygnały z oczu wskazujące na to, że nadchodzi noc.
Gdy melatonina osiągnie odpowiednio wysoki poziom, robimy się senni i udajemy się na zasłużony odpoczynek. Światło słoneczne hamuje produkcję tego hormonu, więc za dnia możemy funkcjonować poprawnie. Melatonina jest jednym z najważniejszych elementów tego, co nazywamy zegarem biologicznym – to ona „mówi” organizmowi, kiedy jest noc, a kiedy dzień. To nie wyczerpuje sprawy. Ten sam związek chemiczny może być wytwarzany w innych częściach ciała – w szpiku kostnym, jelitach oraz oczach. W tym ostatnim przypadku melatonina powstaje w siatkówce, która odbiera bodźce świetlne sterujące zegarem biologicznym, ale co tam dokładnie robi? Uczeni podejrzewają, że może wpływać na rozwój gałki ocznej, a zwłaszcza na zjawisko krótkowzroczności. Pewności jednak nie mają.”

źródło informacji

W przewodzie pokarmowym melatonina powstaje w ogromnych ilościach, ponieważ steruje ruchami jelit. Nie zbadano dotąd, czy z jelit melatonina dostaje się do krwiobiegu, choć naukowcy mają takie podejrzenia. Tłumaczyłoby to senność po obfitym posiłku. Tak czy inaczej melatonina jest dla nas bardzo ważna, a jej działanie wielorakie i złożone.

To nie tylko hormon snu. Ma też silne działanie przeciwutleniające i zwiększa odporność organizmu. Odpowiedni poziom melatoniny chroni przed rakiem, cukrzycą i chorobą Alzheimera, zwalcza depresję…

Co wpływa na poziom melatoniny?

Na ten temat już w kolejnym artykule. Zapraszamy.